„STAROSTOVÉ  A  NEZÁVISLÍ  -  VAŠE  ALTERNATIVA“

Starostové a nezávislí webové stránky Jaromír Štětina webové stránky ALTERNATIVA Evropské volby 2009

VOLEBNÍ NOVINY do EP 2009 VOLEBNÍ NOVINY DO EP 2009 ke stažení ke stažení  

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 5.6.2009

K nejviditelnějším uskupením eurokampaně 2009 patří
"STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA"
Volby do EP 2009

Zpravodajství ČT24 - Dnes ve 14 hodin začaly v České republice volby do Evropského Parlamentu. Češi vybírají do Evropského parlamentu 22 z celkového počtu 736 evropských poslanců. Eurovolby pravděpodobně ovlivní i českou politickou scénu, neboť se konají pouhé čtyři měsíce před předčasnými parlamentními volbami. Politické strany si tak otestují, jak by mohly na podzim u voličů uspět. Skutečnost, že jde o jakousi předpremiéru parlamentních voleb, se projevila i v předvolební kampani. Přestože se volební uskupení věnovala čistě evropským tématům více než před prvními evropskými volbami před pěti lety, v kampani převládaly domácí problémy. Podobně je tomu i v ostatních zemích unie. Volební místnosti se dnes uzavřou ve 22 hodina. Pokračovat budou zítra od 8 do 14 hodin.

Politické strany se letos soustředily zejména na dopady hospodářské krize. Jinak se také věnovaly svým tradičním tématům i vzájemnému vymezování. Tomu vévodil zejména duel mezi dvěma nejsilnějšími rivaly, občanskými a sociálními demokraty. ODS s heslem "řešení místo strašení" soupeřila především s ČSSD, která naopak s příslibem "jistoty" varovala před návratem ODS k moci.

Občanští demokraté by rádi oplatili straně Jiřího Paroubka porážku z loňských krajských a senátních voleb, naopak ČSSD se snaží na loňský úspěch navázat. Obě strany by chtěly získat kolem osmi mandátů, přičemž ODS obhajuje devět a ČSSD jen dvě křesla. Komunisté sice možná nedostanou dosavadních šest euromandátů, avšak vzhledem k disciplinovanosti svých voličů se o udržení v Evropském parlamentu zřejmě nemusejí obávat. Lidovci obhajují dvě křesla, ale na jejich volebním výsledku se dozajista podepíše i rozkol ve straně, který měl ukončit víkendový sjezd, který zvolil nové vedení.

Zbývajících pět mandátů obhajují strana SNK ED a hnutí Nezávislí. Jeho dva europoslanci se však s hnutím rozešli a kandidují za nová seskupení, a to Libertas.cz a koalici Suverenita, které spojuje kritika Lisabonské smlouvy. Ani SNK ED nemá na kandidátce žádného europoslance, jeho původní europoslankyně Jana Hybášková o znovuzvolení usiluje za Evropskou demokratickou stranu. Do boje o Evropský parlament se zapojila i Bursíkova Strana zelených a dvě další zelené strany. S nimi budou soupeřit i další nově vzniklá seskupení, z nichž nejviditelnější byly Strana svobodných občanů a STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ - VAŠE ALTERNATIVA.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 3.6.2009

Jaromíra Štětinu lídra kandidátky
"STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA"
v boji o křeslo v EP podpořil klub amerických veteránů


Zpravodajství ČTK - Kandidáta do voleb do Evropského parlamentu Jaromíra Štětinu přijeli dnes do centra Prahy podpořit v jeho předvolební kampani fanoušci historických amerických bojových aut. Přes 60 let stará vozidla s vlající americkou vlajkou a modelem malého radaru uprostřed Václavského náměstí lákala pozornost zejména kolemjdoucích turistů. Štětina ČTK řekl, že ho s fanoušky amerických aut pojí postoj k USA jako garantu bezpečnosti České republiky.

Volby do EP 2009
"Myslíme si, že vojenské spojenectví s USA je jednou ze základních důležitých garancí naší bezpečností, je mi úplně jedno, jestli to bude radar nebo rota amerických vojáků, kteří budou hlídat Karlův most, důležitá je ta smlouva, která by měla být ratifikována," řekl Štětina ČTK.


Narážel tím na smlouvu ČR se Spojenými státy související se zamýšlenou výstavbou radarové základny v Brdech. Vláda smlouvu podepsala ještě s minulým americkým prezidentem Georgem Bushem. Poslanecká sněmovna smlouvu zatím neratifikovala, sociální demokraté a komunisti se postavili proti.

Senátor Štětina kandiduje do europarlamentu za hnutí Starostové a nezávislí. Podle něj je nutné sjednotit evropskou politiku vůči Rusku a zajistit energetickou bezpečnost Evropy. "Vzpomeňme, jak letos Bulhaři seděli doma v zimě v kožichu, protože jim Kreml uzavřel kohoutky s plynem," řekl Štětina v narážce na lednovou plynovou krizi.

Kromě Štětiny za hnutí kandidují také senátoři Soňa Paukrtová, zastupitelka Jablonce nad Nisou, a Jan Horník, starosta Božího Daru na Karlovarsku. Mezi známé osobnosti na volební soupisce patří architekt Vlado Milunić. hck pba

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 1.6.2009

Strana SD-SN odstoupila z voleb ve prospěch kandidátky
"STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA"


ČTK - Strana Spojení demokraté - Sdružení nezávislých (SD-SN) odstupuje z voleb do Evropského parlamentu. Chce tak podpořit koaliční kandidátku, kterou sestavilo hnutí Starostové a nezávislí (STAN). ČTK o tom dnes oba subjekty informovaly ve společném tiskovém prohlášení.

Volby do EP 2009 SD-SN avizovala tento krok již v minulých týdnech, dnes ministerstvo vnitra informovala o tom, že její kandidáti se kandidatury vzdávají.

Tento krok ocenil předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík i lídr kandidátky a senátor Jaromír Štětina. "Společná dohoda neparlamentních stran je dobrým vzkazem voličům, kteří nechtějí volit stávající parlamentní strany. Kandidátku Starostů a nezávislých - Vaše ALTERNATIVA podpořilo přes deset jiných neparlamentních stran," uvedli.

Stranu i hnutí spojuje mimo jiné osoba senátora Jana Horníka, který byl nominován do eurovoleb na koaliční kandidátce STAN, přičemž jako člen horní komory je propojen se SD-SN. Horník je ve stejném senátorském klubu jako volební lídři koaliční kandidátky, senátoři Jaromír Štětina a Soňa Paukrtová.

SD-SN vznikla loni v únoru jako jedno z nástupnických seskupení strany Evropští demokraté po jejich sloučení do SNK ED. Výraznějších úspěchů ale nedosáhla, v komunálních volbách získala jen sedm zastupitelů, v loňských krajských volbách neuspěla. Ani průzkumy před evropskými volbami ji nedávají žádné šance na prosazení. Po odstoupení SD-SN z evropských voleb se počet kandidujících seskupení sníží na 32.

Kandidátka koalice STAN a strany Alternativa by se naopak podle dubnového průzkumu agentury STEM mohla v evropských volbách prosadit. V žebříčku preferencí sice dosáhli Starostové a nezávislí na čtyři procenta hlasů, v přepočtu na rozhodnuté voliče by však podle STEM pětiprocentní bariéru těsně překročili.

Zdroj:
http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/strana-sd-sn-odstupuje-z-voleb-podporila-starosty-a-nezavisle/380056

 

VIDEO SPOT
Praha 18.5.2009

VOLEBNÍ SPOT do EP 2009
Volební číslo 22 do EP 2009
"PŘEDPOVĚĎ PRO EVROPU"

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 14.5.2009

Strana Spojení demokraté – Sdružení nezávislých podporuje
ve volbách do Evropského parlamentu 2009 kandidátku
"STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA"


ČTK, Právo - Strana SD-SN podpořila hnutí starostů, nechce mu ubírat voliče. Záměry přišli osobně na tiskovou konferenci podpořit někdejší poslankyně a předsedkyně US-DEU Hana Marvanová a bývalý pražský primátor Jan Kasl. Snaha zabránit roztříštěnosti voličské podpory mezi podobně zaměřená volební seskupení patří k důvodům, proč se strana Spojení demokraté - Sdružení nezávislých (SD-SN) rozhodla odstoupit z voleb do Evropského parlamentu (volební číslo 17) a podpořit kandidátku (volební číslo) 22 "STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ - VAŠE ALTERNATIVA". Ta má na rozdíl od strany podle průzkumů šanci v evropských volbách uspět, řekl dnes novinářům předseda SD-SN Jakub Zvoníček.

Volby do EP 2009 "Jde nám o to, aby Starostové a nezávislí měli alespoň těch pět procent," uvedla místopředsedkyně SD-SN Eva Štěpánková. Strana zatím podle Zvoníčka není rozhodnuta, kdy z eurovoleb oficiálně odstoupí. Svůj zákonem vymezený prostor ve vysílání České televize a Českého rozhlasu by mohla využít k tomu, aby vyzvala k podobnému kroku i ostatní menší středopravicová uskupení, naznačil Zvoníček. Již dříve tak učinila desítka neparlamentních seskupení, která v eurovolbách nekandidují.

Koalice hnutí Starostové a nezávislí a strany Alternativa by se podle dubnového průzkumu agentury STEM mohla jako jediná z neparlamentních seskupení v evropských volbách prosadit. V žebříčku preferencí sice dosáhla na čtyři procenta hlasů, v přepočtu na rozhodnuté voliče by však pětiprocentní bariéru těsně překročila.

"Naší snahou je sjednotit středopravicové spektrum tak, aby vzájemně netříštilo síly, nedávalo prostor propadu hlasů. My chceme býti skutečnou alternativou pro parlamentní strany," uvedl předseda hnutí Petr Gazdík. STAN se podle něj chystá kandidovat i v podzimních předčasných volbách.

"Volby do Evropského parlamentu jsou skutečně takovým prvním krokem v útoku na Poslaneckou sněmovnu," dodal eurovolební lídr hnutí, senátor Jaromír Štětina. K hnutí se podle něj hlásí čtvrtina ze 4000 nezávislých starostů. V loňských krajských volbách se společným kandidátům hnutí podařilo získat ve čtyřech krajích celkem 21 mandátů.

Koaliční kandidátka hnutí pro evropské volby nabízí největší stranické rozpětí, jsou na ní i členové US-DEU, Strany pro otevřenou společnost, Klubu angažovaných nestraníků a hnutí Demokracie. Kromě Štětiny za hnutí kandidují také senátoři Soňa Paukrtová, zastupitelka Jablonce nad Nisou, a Jan Horník, starosta Božího Daru na Karlovarsku. Mezi známé osobnosti na volební soupisce patří architekt Vlado Milunić.

Záměry hnutí přišli osobně podpořit někdejší poslankyně a předsedkyně US-DEU Hana Marvanová a bývalý pražský primátor Jan Kasl. Hnutí a jejího volebního lídra podpořili prostřednictvím videozáznamu rovněž herec a režisér Ladislav Smoljak, režisérky Helena Třeštíková a Olga Sommerová, fyzik Jiří Grygar, architektka Eva Jiřičná nebo zpěvák Pavel Bobek.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 22.4.2009

  VOLEBNÍ preference do EP k 22.4.2009

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 21.4.2009

EVROPSKÝ PARLAMENT 2009 Preference STEM 21.4.2009

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
novinky.cz 21.4.2009

"Eurovolby by vyhrála ČSSD těsně před ODS.
Šanci mají Starostové"


Pokud by se volby do evropského parlamentu konaly v dubnu, podle průzkumu agentury STEM by v nich zvítězila ČSSD se ziskem 23 procent. V patách by měla ODS s 21 procenty. Komunisté v průzkumu získali podporu 21 procent respondentů a KDU-ČSL shodně se zelenými po pěti procentech.

Volby do EP 2009 Nebývale velké podpoře se ale těší nová strana Starostové a nezávislí, kteří by po odečtení nevoličů a nerozhodnutých těsně překročili pětiprocentní hranici a do EP by se v současnosti dostali se ziskem 5,3 procenta hlasů.

Agentura STEM také v průzkumu pro nadaci Friedrich Naumann Stiftung zjišťovala postoj veřejnosti v oblasti čerpání financí z evropských fondů. Ukázalo se, že 83 procent respondentů považuje za potřebné, aby peníze z programů EU sloužily větší měrou k podpoře slabších regionů a pomáhaly zmírňovat rozdíly mezi regiony.

Průzkum také prokázal poměrně silné obavy veřejnosti z tlaku Ruska v oblasti energetiky. Tři lidé z pěti vnímají Rusko v souvislosti s dodávkami energií jako hrozbu. Třetina lidí je v tomto směru bez obav a desetina občanů na to nemá názor.

Zdroj
http://www.novinky.cz/domaci/166927-eurovolby-by-vyhrala-cssd-tesne-pred-ods-sanci-maji-starostove.html

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 30.3.2009

VZNIKLA SPOLEČNÁ KANDIDÁTKA PRO EVROPSKÉ VOLBY
„STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA“


Politické hnutí Starostové a nezávislí vytvořilo spolu se stranou ALTERNATIVA společnou pravostředovou kandidátku pro volby do Evropského parlamentu. Lídrem společné kandidátky se stal Jaromír Štětina.

„Dohodli jsme se na sestavení společné kandidátky pro evropské volby, kterou povede nezávislý senátor Jaromír Štětina,“ oznámil předseda starostovského hnutí, starosta Petr Gazdík. „Ubíráme se cestou sjednocování, nikoli roztříštění, jak lze pozorovat u jiných politických stran parlamentních i mimoparlamentních,“ uvedl reprezentant strany ALTERNATIVA, známý karlovarský opoziční zastupitel, Jiří Kotek.
Společně pro volby do EP 2009
Společnou kandidátku podpořili dále Strana pro otevřenou společnost (SOS), Klub angažovaných nestraníků (KAN), Volba pro město (VPM), Unie svobody a dalších pět regionálních uskupení. Volební formace „Starostové a nezávislí – Vaše ALTERNATIVA“ na kandidátku umístní především odborníky. „Cílem nezávislých starostů není získat osobní křesla, ale naopak nominovat dobrou vizitku naší země do Evropy,“ podotkl starosta Gazdík. Jeho kolega Jiří Kotek dodává, že společná kandidátka chce nabídnout voličům dlouhodobou středopravicovou alternativu. „V regionech se k nám již připojila řada zkušených komunálních politiků. V loňských krajských volbách jsme dosáhli významného úspěchu a získali společně 21 křesel. Spolupráce logicky pokračuje i v dalších volbách,“ podotkl Kotek.

Na kandidátce se tak podle představitelů formace „Starostové a nezávislí – Vaše ALTERNATIVA“ objeví vedle senátora Štětiny dále známý architekt Vlado Milunič (spoluautor Tančícího domu), někdejší poradce Rady Evropy v Kosovu Ivo Šanc, generální sekretář Evropské demokratické strany Josef Brož, také starosta města Boží Dar a senátor Jan Horník, ale i regionálně známé osobnosti – starostka města Vizovice Alena Hanáková, starosta města Moravské Budějovice Vlastimil Bařinka anebo starosta města Neratovice Miroslav Lid.

Společné kandidátce „Starostů a nezávislých“ a Alternativě ALTERNATIVY již přislíbili podporu i známí středopravicoví evropští politici. „V nejbližších dnech bude potvrzena podpora významných politiků z Francie, Itálie, ale i dalších zemí Evropy,“ doplnil dnes Josef Brož, generální sekretář Evropské demokratické strany.

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
Praha 26.3.2009

PŘEDVOLEBNÍ JÍZDA SENÁTORA JAROMÍRA ŠTĚTINY


„Spanilá jízda“ předvolební kampaně senátora Jaromíra Štětiny

Jaromír Štětina Senátor Jaromír Štětina, který kandiduje ve volbách do Evropského parlamentu jako volební lídr hnutí Starostové a nezávislí, zahajuje svou volební kampaň velkou „spanilou jízdou“ kolem Čech. Kolona historických a doprovodných vozidel vyjíždí dne

1. dubna 2009
v 11. 00 hod
z Valdštejnského náměstí v Praze 1
od budovy Senátu PČR

Vozidla spanilé jízdy urazí během dvou měsíců několik tisíc kilometrů a navštíví stovky obcí.
Předvolební turné senátora Štětiny zahrnuje asi osmdesát předvolebních mítingů a přednášek mj.i v těchto městech:

Brandýs n.Labem, Mladá Boleslav, Liberec, Železný Brod, Jaroměř, Náchod, Hradec Králové, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Letohrad, Kutná Hora, Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou, Jihlava, Polná, Písek, Tábor, České Budějovice,Prachatice, Strakonice, Klatovy, Domažlice, Plzeň, Mariánské Lázně, Cheb, Karlovy Vary, Chomutov, Habartov, Litoměřice, Děčín, Česká Lípa, Mělník, Praha

Součástí slavnostního odjezdu bude improvizovaná tisková konference na téma:
Senátor Štětina podporuje ve své volební kampani pevné euroatlantické vazby

Ke slavnostnímu odjezdu i na tiskovou konferenci, která se bude konat na Valdštejnském náměstí mezi vozidly „spanilé jízdy“, srdečně zveme.

Hymnu „spanilé jízdy“ vybral a poskytl Pavel Bobek. Na rozdíl od jiných hymnických písní se u této hymny nemusí stát v pozoru.

www.jaromirstetina.cz

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
Karlovy Vary 24.3.2009

ALTERNATIVA PRO EVROPU


V Karlových Varech, v sídle úspěšného projektu ALTERNATIVA pro kraj, která do krajských voleb sjednotila 7 politických stran a hnutí s nimiž získala 10% hlasů, byl představen obdobný volební projekt pro volby do EP. Tentokráte však působnost projektu ALTERNATIVA Karlovy Vary 24.3.2009 obsáhla celá vedení devíti politických stran a hnutí v České republice, která si dílčí společné projekty zkusila pod různými názvy v jednotlivých krajských volbách.

ALTERNATIVA dokázala ve složitých několikaměsíčních jednáních pro kandidaturu do EP sjednotit zájmy a cíle jednotlivých účastníků a získat podporu těchto stran a hnutí:

KAN – Klub angažovaných nestraníků
SOS – Strana pro otevřenou společnost
VPM – Volba pro město
US-DEU - Unie svobody-Demokratická unie
DK - Demokracie
NEST – Nezávislí starostové
SP – Strana práce
ANEO – Aktiv nezávislých občanů

Integrační proces není ukončen a proto v posledním týdnu před podáním kandidátek bude ALTERNATIVA usilovat ještě o uzavření koalice s hnutím Starostové a nezávislí, se kterým by mohla podpořit lídra kandidátky, senátora Jaromíra Štětinu.

Výchozími programovými pilíři jsou podpora a účast na rozvoji svobodné občanské společnosti,  stabilní regionální uspořádání pro Evropu, hospodářská a podnikatelská svoboda, právo a pořádek v kulturní a vzdělané společnosti s odmítnutím přetrvávajících totalitních a komunistických jevů.

Ve volebním programu se objeví jednoznačná proevropská orientace k liberálnímu pojetí, podpora energie jaderné a energie z obnovitelných zdrojů energie, stejně jako vyhraněná politika k zemím bývalého Sovětského svazu, zejména Rusku, založená na vzájemném respektu, zásadách a oboustranné výhodnosti a také podpora regionům se spravedlivým přerozdělením rozpočtů ve prospěch menších obcí a měst.  

Vedle podpory zmíněného senátora Štětiny bude ALTERNATIVA nominovat další senátory z Klubu otevřené demokracie, Soňu Paukrtovou a Jana Horníka, vedle nich architekta Vlada Miluniče. Silnou zárukou kandidátky bude delegace regionálních osobností, zkušených zastupitelů ze všech krajů republiky. Konečná podoba kandidátky bude prezentována při podání kandidátky 31.3.2009 a následně 1.4.2009 při oficiálním zahájení volební kampaně.

 

STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ – VAŠE ALTERNATIVA

infoNapište námstarostove-alternativa.cz

KONTAKT

managerNapište námstarostove-alternativa.cz

  www.evropskevolby2009.cz www.starostove-alternativa.cz

ÚVOD   KANDIDÁTKA   PROGRAM   STAROSTOVÉ   ALTERNATIVA  

nahoru